17.6 C
Zarasai
2023 / 09 / 25

Agronomija – paklausi specialybė, prisidėsianti prie planetos išmaitinimo ir tvarios ateities

Ar jau skaitėte?

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) ypač glaudžiai bendradarbiauja su savo socialiniais partneriais – šalies agroverslo įmonėmis. Jos aktyviai dalyvauja studentų studijų procese formuojant ateities darbdavių lūkesčius atliepiančias programas, organizuoja studentų praktikas, siūlo darbo vietas absolventams. Labiausiai motyvuotus jaunuolius agroverslininkai nuolat paskatina ir vardinėmis stipendijomis. Tačiau tai, kad vienu metu tas pats studentas pelnytų net dvi skatinamąsias stipendijas – retas įvykis. Šiemet būtent taip nutiko VDU ŽŪA studijų programoje Agronomija studijuojančiai antrakursei Kamilei Jasnauskaitei, potencialiems darbdaviams argumentavusiai, kas ir kodėl ją agronomijoje taip žavi.

- Reklama -

Antrakursė stipendininkė Kamilė: agronomija žavi, įkvepia, įpareigoja

Iš vaizdingo Upytės miestelio, įsikūrusio Panevėžio rajone, kilusi K. Jasnauskaitė pasakoja, kad augdama kaimo aplinkoje nuo vaikystės žinojo, kas yra žemės ūkis – aplinkui nuolat skambėjo suaugusiųjų svarstymai apie žemės ūkio politiką, ekonomiką, klimato kaitos padarinius, Europos žaliąjį kursą, mašinų, žemės dirbimo technologijų privalumus bei trūkumus. „Girdėdama šias diskusijas supratau, kad pati nuoširdžiai noriu aktyviai dalyvauti visuose šiuose procesuose. O Agronomijos studijos yra būtent tai, kas ateityje leis prisidėti „gelbstint planetą“, t. y. gaminti maistą augančiai gyventojų populiacijai ir svarbiausia – tai daryti tvariai, be žalos gyvajai gamtai ir jos biologinei įvairovei“, – būsimos specialybės pasirinkimo motyvus argumentuoja pašnekovė.

Iliustracinė nuotrauka.

Dar vienas argumentas buvo ir tai, kad agronomo darbas nėra vien kabinetinis. Priešingai – šių specialistų veikla yra nuolat kintanti – dalį laiko jie dirba kompiuteriu, bet taip pat ir važinėja po laukus, prižiūri augalus, konsultuoja ūkininkus.

Dviejų vardinių stipendijų stipendininkė pasakoja, kad ir pačios Agronomijos studijos jai ypač įdomios dėl to, kad jos vyksta ne tik auditorijose, klausantis teorinių dalykų, bet ir VDU ŽŪA Bandymų stoties eksperimentų laukeliuose, eksperimentiniame šiltnamyje, laboratorijose, agroverslo įmonėse.

Atveria beribes tobulėjimo galimybes

„Pastaruoju metu labai daug įvairių mokslinių konferencijų, seminarų iš viso pasaulio vyksta nuotoliniu būdu, tad tobulinimosi galimybės yra beribės, tereikia to norėti“, – teigia Kamilė, šiuo metu svarstanti galimybę ir gyvai įgyti naujų žinių išvykus į giminingą užsienio universitetą pagal tarptautinę studentų mainų programą ERASMUS+. Ateinanti merginos vasara taip pat jau suplanuota – pernai savo jėgas ji išbandė dirbdama vienos agroverslo įmonių laboratorijoje, o šią vasarą ketina įsidarbinti ten, kur galės praktiškai rūpintis pasėliais.

„Džiaugiuosi, kad nuo pat pirmojo kurso turiu galimybę įsitraukti ir į mokslines veiklas. Mūsų fakulteto dėstytojai atlieka tyrimus su įvairiais žemės ūkio augalais, jų auginimo technologijomis, tačiau mane sudomino netradicinio, Lietuvoje tik pradedamo auginti augalo – tikrojo margainio – tyrimai. Lietuvoje šis augalas dar gana naujas ir jo auginimo technologija nėra sukurta. Anksčiau pas mus jis buvo auginamas gėlių darželiuose kaip dekoratyvinis augalas, o įvairiose pasaulio šalyse jis yra žaliava farmacijos pramonei: jei gydytojas paskirs vaistų kepenims, tai gali būti preparatas, pagamintas iš tikrojo margainio. Man patikėta užduotis sverti ir skaičiuoti sėklas, gautų tyrimų duomenis įvertinti statistiškai, remiantis gautais duomenimis parengti grafikus publikacijoms ir mokslinių konferencijų pranešimams“, – apie turiningas savo veiklas, siekiant agronomės išsilavinimą patvirtinančio diplomo, pasakoja studentė.

- Reklama -

Ateities žemės ūkyje svarbiausia – žinios

VDU ŽŪA Agronomijos studentė Kamilė Jasnauskaitė.

VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto docentė, bakalauro studijų programos Agronomija komiteto pirmininkė doc. dr. Rita Pupalienė teigia, kad dvi pelnytos vardinės stipendijos yra nuoseklaus antrakursės Kamilės darbo ir kūrybiškumo rezultatas – mergina domisi studijuojamais dalykais, yra išsikėlusi konkretų tikslą ir jo kryptingai siekia.

„Agroverslui šiuo metu reikalingi specialistai, gebantys kurti inovacijas bei dirbti su pasaulinio lygio technologijomis, rengti projektus ir vadovauti juos įgyvendinant. VDU ŽŪA įgiję agronomijos bakalauro bei agronomijos magistro diplomus žmonės tokiais specialistais ir tampa. Kitais metais minėsime savo aukštosios mokyklos bei Agronomijos studijų programos gyvavimo Lietuvoje šimtmetį. Ši unikali programa, nuolat tobulinama bei atnaujinama, išlieka aktuali ir tokia išliks tol, kol žmonės maistą augins laukuose, o ne 3D formatu spausdins laboratorijose“, – neabejoja doc. dr. R. Pupalienė.

Ilgametę darbo patirtį turinčios dėstytojos pastebėjimu, dabartinis jaunimas yra drąsus, iniciatyvus, siekiantis aktyviai dalyvauti visuomenėje vykstančiuose procesuose, spręsti aplinkosaugos problemas. „Įgijęs agronomo profesiją žmogus savo žiniomis prie šių problemų sprendimo gali prisidėti nepalyginti efektyviau. Žemės ūkio gamybos procesai iš dalies neigiamai veikia aplinką, todėl tik žinios gali padėti maistą, kurio poreikis vis auga, gaminti išsaugant derlingą dirvožemį bei biologinę įvairovę. Su žemės ūkiu nesusijusi visuomenės dalis neretai mano, kad agronominiai dalykai seniai žinomi. Iš tiesų žemės ūkis yra vienas sparčiausiai besikeičiančių, skaitmenizuojamų bei robotizuojamų sektorių, naujų žinių bei kompetencijų reikalaujantis ir iš jame dirbančių specialistų“, – teigia doc. dr. R. Pupalienė, atkreipianti dėmesį, kad visas studentų ugdymo procesas VDU ŽŪA Agronomijos fakultete yra pagrįstas mokslinių tyrimų duomenimis, nes kiekvienas čia dirbantis dėstytojas yra ir mokslininkas. Į mokslinę veiklą kaip visateisius jaunuosius kolegas stengiamasi įtraukti ir studentus, kad jie įgytų praktinės patirties atlikti tyrimus ir galėtų šią patirtį pritaikyti dirbdami įmonėse ar savo ūkiuose. Užsienio ekspertai, vertinantys VDU ŽŪA studijų programas, neatsitiktinai atkreipia dėmesį bei teigiamai vertina išskirtinį Akademijos dėstytojų, studentų bei socialinių partnerių bendradarbiavimą.

Nuo rugsėjo – valstybės skatinamosios stipendijos visam studijų laikotarpiui

VDU ŽŪA doc. dr. Rita Pupalienė.

„Žinodami, kad trūksta žemės ūkio inžinerijos specialistų, ieškome būdų, kaip paskatinti jaunus žmones rinktis iš pirmo žvilgsnio sunkesnes, sudėtingesnes, bet ateityje daugiau galimybių atveriančias inžinerijos studijas. Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti jaunimą rinktis studijas, susijusias žemės ūkio sektoriumi, skiria tikslines skatinamąsias stipendijas. Jau šiais metais įstojusieji ir pasirinkusieji su žemės ūkio veikla susijusias studijų programas, galės gauti tikslinę skatinamąją stipendiją visą studijų laikotarpį, pirmaisiais ir antraisiais studijų metais bus mokamos 150 Eur, trečiaisiais – 200 Eur, paskutiniaisiais – 250 Eur dydžio per mėnesį stipendijos. Kiekvienais metais lėšos stipendijoms numatomos, atsižvelgiant į turimus valstybės biudžeto asignavimus. Žemės ūkio ministerijoje tikslinių skatinamųjų stipendijų finansavimas vykdomas įgyvendinant Žemės ir maisto ūkio, kaimo, žuvininkystės, žemės tvarkymo ir fitosanitarijos vystymo programos priemonę „Skleisti žinias žemės ūkio sektoriuje“, – pažymi Žemės ūkio ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius.

Agroverslas suteikia visus instrumentus siekti karjeros

VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto 2001-ųjų absolventė, šiuo metu AB „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovė dr. Gabrielė Pšibišauskienė teigia savo karjeros kelyje ragavusi ir mokslininko duonos bei sėkmingai apgynusi daktaro disertaciją, ir dirbusi verslo srityje. Tačiau tikrąją profesijos pilnatvę jaučia dabar, dirbdama agronomo praktiko darbą agroverslo įmonėje.

„Žemės ūkio versle jauniems žmonėms atsiveria labai didelės savirealizacijos galimybės, net su darbdavio suteikiamais ekonominiais priedais – įmonė aprūpina automobiliu, kompiuteriu, naujausia programine įranga. Kiekvieną pusmetį darbuotojams organizuojami profesiniai tobulinimosi kursai, kurių metu pristatomi naujausi mokslinių ir gamybinių tyrimų rezultatai. Tad norinčiam augti ir tapti savo srities ekspertu žmogui, dirbančiam versle, yra duodami visi įmanomi įrankiai“, – teigia dr. G. Pšibišauskienė.

Pašnekovė pastebi, kad Europai pasukus Žaliojo kurso kryptimi bei siekiant įgyvendinti jo tikslus, žemės ūkis dar sparčiau keičiasi – diegiamos naujos agrotechnologijos, atsisakoma senųjų kenksmingų cheminių medžiagų naudojimo. „Visiems šiems procesams įgyvendinti reikalingi jauni žmonės, jaunas intelektas bei drąsios idėjos“, – abiturientus nedvejojant rinktis Agronomijos studijas VDU ŽŪA ragina dr. G. Pšibišauskienė.

spot_img

„Iki“ pradėjo „Globalinį išpardavimą“: štai TOP 5 geriausi pasiūlymai – nuo puodų iki karšto...

Masinėms nuolaidoms specialios progos nereikia. Prekybos tinklas „Iki“ paskelbė „Globalinį išpardavimą“ – jau nuo pirmadienio ryto visai gausybei namų apyvokos ir buitinės technikos prekių taikomos net iki 60 proc. nuolaidos. Pasak Vaidos Budrienės, „Iki“...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Paspaudus sukčių atsiųstą nuorodą ir suvedus banko duomenis, mergina prarado 2,3 tūkst. eurų

Savaitgalį sostinėje gyvenančiai merginai paspaudus sukčių atsiųstą nuorodą ir suvedus duomenimis, ji prarado 2,3 tūkst. eurų, pranešė policija. Teisėsaugos duomenimis, rugsėjo 23 d. apie 20 val. Vilniuje, paspaudus gautą aktyvią nuorodą ir suvedus elektroninės bankininkystės...

ORAI: Savaitė vėl bus šilta

Pirmadienio dieną lietaus nenumatoma. Vėjas nepastovios krypties, 3–8 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–21 laipsnis šilumos. Antradienį be lietaus. Naktį kai kur rūkas. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 3–8, Kuršių nerijoje 9–11 laipsnių...

Horoskopai rugsėjo 25 dienai

AVINASŠiandien gali tekti daug kuo dalytis. Negailėkite duoti, ir atėjus laikui gausite atgal dvigubai. Tik nelaikykite visų pinigų vienoje kišenėje, o visų vilčių nesudėkite į vieną žmogų. JAUTISPanašu, kad diena bus ganėtinai sujaukta. Pernelyg daug...

Horoskopai rugsėjo 24 dienai

AVINASJums paklus, jei įrodysite savo kompetenciją. Finansinius reikalus stenkitės spręsti asmeniškai. Pasistenkite kitiems nepavydėti jų sėkmės. Pavydas - blogas patarėjas. JAUTISŠiandien turėsite progą smagiai paflirtuoti. Deja, būdamas toks rimtas ir susikaupęs, veikiausiai ją praleisite ir...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

ORAI: Šiandien palis, vyraus trumpi lietūs

Šiandien daugelyje rajonų palis, vyraus trumpi lietūs. Kai kur lis smarkiai, griaudės perkūnija. Vėjas pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, vakarų, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23, Rytų Lietuvoje vietomis...

Horoskopai rugsėjo 23 dienai

AVINASFortūna vis dar plačiai šypsosi jums, tad viskas turėtų sektis puikiai. Visą dieną tikriausiai būsite dėmesio centre, tad pasistenkite atrodyti nepriekaištingai. Kita vertus, bus pravartu atminti, kad ne visko, ką galite gauti, jums iš...

Ši žuvis – dievinama Andalūzijoje, ją atranda ir lietuviai: kaip paruošti juodąją kondriją, kad...

Ieškote švelnaus skonio baltos, riebios žuvies, kurią paruošti – vieni juokai, o mėsoje beveik nebūtų kaulų? Laikas išbandyti juodąją kongriją. Tai – vis dažnesnis svečias lietuvių virtuvėje, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos...

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

Gydytojas Valerijus Morozovas ramina mamas: visai normalu, jei jūsų vaikas lengvai sirguliuoja apie dešimt...

Dar net nespėjus atšalti ir atkeliauti drėgniems vėjuotiems orams, darbuose padaugėjo čiaudinčių ir nosis varvinančių kolegų, mažesni jų vaikai irgi jau ima sirguliuoti. Nors daugeliui atrodo, kad slogų sezonas atėjo per anksti, gydytojas Valerijus...