17.3 C
Zarasai
2024 / 07 / 13

Kaupti elektros energiją galima ne tik elektros tinkluose, bet ir savo namuose

Ar jau skaitėte?

Nuo ateinančių metų gaminantiems vartotojams didėja vadinamojo elektros energijos pasaugojimo mokestis. „Nepaisant šio pabrangimo tapti gaminančiu vartotoju vis tiek apsimoka, nes kitiems vartotojams elektros energijos kaina augs dar labiau. Kitais metais visi nepriklausomus tiekėjus pasirinkę vartotojai už elektros energiją mokės nuo 2 iki 3 centų už kilovatvalandę (kWh) daugiau nei iki šiol. Kaina už elektros energijos pasaugojimą kyla kiek daugiau nei 1 centu už kWh. Tai reiškia, kad saulės elektrinės atsiperkamumas santykinai net šiek tiek didėja lyginant su dabartine situacija“, – teigia Europos saulės pramonės tarybos politikos direktorius Žygimantas Vaičiūnas.

- Reklama -

Kai kurie gaminantys vartotojai reaguodami į tokius pokyčius svarsto elektros kaupiklių įsirengimą.

„SoliTek“ pardavimų vadovė Sandra Garšanikovienė sako, kad ateityje galima tikėtis kaupiklių dėka mažinti sąskaitas už elektros energiją, tačiau šiandien jie naudingiausi tada, kai vartotojai turi ribotas galimybes ar jų negauna prisijungti prie ESO.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius atkreipia dėmesį, jog šiuo metu kaupiklius ekonomiškai labiausiai apsimoka įsirengti net ne gaminantiems vartotojams, bet vartotojams, turintiems išmaniuosius skaitiklius. Tiesa, situacija jau artimoje ateityje gali keistis.

Gaminantys vartotojai išlošia

„Elektros energijos kaupikliai yra dar naujas produktas Lietuvoje, tačiau jau plačiai naudojami kitose ES šalyse. Jie naudingi pirmiausia tais atvejais, kai gaminantis elektros energijos vartotojas turi ribotas galimybes prisijungti prie ESO tinklų arba iš viso negauna techninių prisijungimo sąlygų“, – sakė S. Garšanikovienė.

Pasak jos, kaupiklis šias galimybes labai ženkliai padidina.

- Reklama -

„Pavyzdžiui „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) suteikia galimybę įsirengti 5 kWh saulės elektrinę, įsirengiant kaupiklį ji gali būti ir 10 kWh. Tai reiškia, kad visą tą energijos likutį sėkmingai galima dienos metu kaupti kaupiklyje ir vakare suvartoti arba atiduoti į tinklą ir taip kaupti elektrą žiemos laikotarpiui“, – apie didesnes galimybes vartotojams pasakojo „SoliTek“ atstovė.

M. Nagevičius atkreipė dėmesį, kad šiuo metu keičiamas atsinaujinančių išteklių įstatymas.

„Jei jis bus priimtas, jame yra numatyta galimybė gaminantiems vartotojams turėti pasirinkimą pereiti nuo „net metering“ arba grynojo kaupimo principo prie „net billing“ arba grynojo atsiskaitymo principo“, – teigė pašnekovas.

Pasak jo, pagal dabartinį reguliavimą gaminančio vartotojo saulės elektrinė perteklinę elektros energiją atiduoda tiekėjui už kainą, kuri tuo metu yra rinkoje. Už tai jam kaupiasi virtualūs eurai, kuriuos jis vėliau gali panaudoti, kai jo elektrinė neveikia, o jis ima elektros energiją iš savo tiekėjo už kainą, kuri yra tuo metu rinkoje. Tada jau jo virtuali piniginė plonėja.

„Tačiau, kai saulė šviečia ir saulės elektrinė gamina perteklinę elektros energiją, elektros kaina rinkoje tuo metu būna maža. Kaupiklį turintis vartotojas užuot ją atidavęs iškart saugoti elektros tiekėjui, gali ją kaupti kaupiklyje. Vakare, kai kainos elektros rinkoje pakyla, tą patį kWh kiekį tiekti elektros tiekėjui už aukštesnę kainą. Tokiu atveju jo virtuali piniginė pilnėja daug sparčiau nei ją atidavus dienos metu“, – aiškino M. Nagevičius.

Jis sakė, kad tai patogu ir tuomet, kai vartotojas ima elektros energiją iš tinklo, nes gali pažiūrėti, kokia jos kaina tuo metu rinkoje ir akumuliatorius gali pasikrauti daugiau nei suvartojama elektros energijos tuo metu, kai kaina yra žema. Kai ji aukšta – kaupiklis suteikia galimybę neimti elektros energijos iš tiekėjo.

„Kai kaupiklis veikia tokiu principu, o valstybė suteikia paramą jo įsirengimui – jis apsimoka“, – teigė pašnekovas.

Kaupiklių atsiperkamumą gali padidinti valstybės parama

Gyventojai, norintys įsigyti kaupiklius ir gauti valstybės paramą, tokio kvietimo turėtų sulaukti kitų metų pradžioje. Tiesa, kol kas dar nėra aiškus paramos dydis.

„Kad kaupikliai atsipirktų per pakankamai trumpą laikotarpį ir vartotojai būtų motyvuoti juos įsirengti – parama turėtų būti bent 50 proc. kainos. Jeigu kompensacijos suma bus 21 proc. kaip dabar planuojama, tai neturės didesnio poveikio rinkai. Todėl labai tikimės, kad mūsų pastabos bus išgirstos, į jas atsižvelgta ir tas paramos procentas bus didesnis“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Jis priminė, kad analogiškas kvietimas 2022 metais įsirengiantiems kaupiklius garantavo 50 proc. paramą ir susilaukė tokio didžiulio susidomėjimo, jog paraiškos visai kvietimo sumai buvo užpildytos per vieną darbo dieną.

„Didžiausiose parodose šiuo metu dominuoja jau ne saulės modulių naujovės, bet būtent kaupiklių namams technologijos. Kadangi tai perspektyvus sprendimas namų vartotojams, kai įvertinamas visas kompleksas aplinkybių, ne tik atsiperkamumas. Kaupikliai leidžia namuose turėti elektros energiją tada, kai dėl įvairių stichinių nelaimių ar avarijų dingsta elektra, jų dėka galima įsirengti galingesnę elektros jėgainę net tada, kai ESO neišduoda reikiamų techninių sąlygų“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Ir ragina gyventojus drąsiau juos įsirenginėti, nepaisant to, kad kol kas kaupiklis leidžia gaminančiam vartotojui sutaupyti tik pasaugojimo mokestį.

M. Nagevičius sakė, kad Lietuvos klimatas dar neleidžia būti autonomišku elektros energijos gamintoju bei vartotoju, nes žiemos metu saulės elektrinės būna ir užsnigtos, ir dėl tamsos negamina elektros.

„Jei dingsta įtampa tinkle, ne kiekvienas kaupiklis užtikrins nenutrūkstamą elektros energijos tiekimą. Įsigyjant kaupiklius reikia pasidomėti, ar jie gali veikti izoliuotu režimu, nes ne visi pritaikyti tokiam veikimui“, – pašnekovas patarė domėtis visomis įrangos techninėmis charakteristikomis.

Pasak jo, šiuo metu yra savotiškai paradoksali situacija ir kaupiklius šiuo metu labiau apsimoka įsirengti tiems vartotojams, kurie neturi saulės elektrinių ir nėra gaminantys vartotojai.

„Išmaniuosius elektros skaitiklius jau įsirengę vartotojai, o tokių jau yra apie 700 tūkst., gali įsigyti ir kaupiklį. Tuomet pasirinkti valandinį planą ir kiekvieną valandą ir kaupiklį prisipildyti tomis valandomis, kai kaina nukrenta (kartais būna ji net nulinė ar neigiama), ir iš to akumuliatoriaus naudoti elektros energiją tada, kai elektros kaina yra brangi, piko valandomis neimti jos iš tinklo“, – teigė M. Nagevičius.

Regina Statkuvienė (ELTA)

spot_img

ORAI: Šiandien trumpi lietūs, perkūnija, šiluma iki 30°C

Šiandien Lietuvoje kai kur, didesnė tikimybė rytinėje šalies pusėje, trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 25–30, pajūryje 22–24 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį daugelyje rajonų numatomi trumpi lietūs su perkūnija,...

Liepos 12-oji: vardadieniai, dienos INFO

Liepos dvyliktoji – 194-oji metų diena (penktoji 28-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 172 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Iza, Izabelė, Margiris, Zabelė, Zabė; rytoj: Anakletas, Anys, Arvilas, Arvilė, Eugenijus, Henrikas, Kleopatra, Rikantas, Rikantė,...

Astrologinė prognozė liepos 12-ajai, penktadieniui

AVINAS. Galvosite apie nepasisekusią partnerystę ir šie prisiminimai kels išgyvenimų. Kaip bebūtų, pasistenkite nerodyti neigiamų emocijų aplinkiniams, nesivadovaukite pavydu, išankstiniais stereotipais. Tai ypač svarbu, jei kuriate naują ryšį. JAUTIS. Regis, darbe išgirsite įvairių replikų, tarp...

Suskubti tai padaryti turi kiekvienas lojalus „Rimi“ pirkėjas – laiko liko nedaug 

Kiekvieną savaitę daugiau nei 3 000 nuolaidų ir pasiūlymų savo pirkėjus apdovanojantis „Rimi“ prekybos tinklas siūlo dar papildomai sutaupyti. Liepos mėnesį pristatęs naują lojalumo kampaniją „Nuolaidų sprintas“, prekybos tinklas „Rimi“ ragina pirkėjus suskubti ir...

Pasinaudoję šiomis „Rimi“ nuolaidomis paruošite gaivias salotas pigiau: paragaukite šios vasaros topo

Atėjus vasarai mėgaujamės šviežių uogų ir daržovių įvairove, tačiau besikartojantis meniu gali pabosti. Paįvairinkite jį klasikinėmis Valdorfo salotomis: karščių metu šis lengvas vasariškas patiekalas suteiks sotumo jausmą, bet neapsunkins. Šių salotų sudedamoji dalis –...

5 kelionių kryptys, į kurias sparnus verta kelti rudenį

Nors atostogų karaliene tradiciškai tituluojama vasara, ruduo taip pat turi savų privalumų, kuriais naudojasi nemaža dalis lietuvių. Kai mūsų šalyje dienos pradeda trumpėti ir vėsti, akys krypsta ten, kur tebelepina maloni oro bei vandens...

Nepriklausomi tyrimai atskleidė: „Rimi“ pigiausia ne tik mėsa, bet ir žinomų prekių ženklų krepšelis

Prekybos tinklas „Rimi“ – ne tik ketvirtus metus iš eilės geriausiai aptarnaujantis pirkėjus, bet ir pirkėjams siūlantis mažiausias populiariausių prekių bei mėsos kainas Lietuvoje. Šiuos nenuginčijamus faktus atskleidė birželio ir liepos mėnesiais atlikti skirtingi rinkos...

50 proc. nuolaidas tokiai gausybei prekių seniai matėte: „Iki“ Taupymo žaidynėse – ir „Ledų...

Ant pagaliuko ar vafliniame ragelyje? Vanilinių ar vaisinių? O gal išpopuliarėjusių „mochi“? Šią savaitę puiki proga šaldiklį pripildyti pačiais įvairiausiais ledais, mat „Iki“ parduotuvėse prasidėjo skaniausias vasaros festivalis – „Ledų fiesta“ su nuolaidomis iki...

ORAI: Šiandien trumpi lietūs, bet temperatūra gali kilti iki 34 laipsnių šilumos.

Šiandien Lietuvoje daug kur trumpi lietūs, perkūnija, kai kur smarkūs. Vietomis kruša, škvalas 15–20 m/s, kai kur 21–25 m/s. Aukščiausia temperatūra 29–34, Vakarų Lietuvoje vietomis 24–28 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį daugelyje rajonų trumpi lietūs su...

Liepos 11-oji: vardadieniai, dienos INFO

Liepos 11-oji – Pasaulio gyventojų diena; Pasaulinė populiacijos diena. Liepos vienuoliktoji – 193-ioji metų diena (ketvirtoji 28-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 173 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Benediktas, Pijus, Šarūnė, Vilma, Vilmantas, Vilmantė,...

Astrologinė prognozė liepos 11-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Šiandien užsiimkite įprastais darbais, ūkiniais ir buitiniais reikalais, o dėl rimtesnių pertvarkymų, brangių pirkinių ar paslaugų pasitarkite su šeimos nariais. JAUTIS. Šiandien palanku konsultuotis aktualiais klausimais, pristatyti kūrybinius projektus, dalyvauti žaidimuose, konkursuose. Džiugins gerbėjų...

Senjorai su negalia sulauks pensijų padidėjimo: ką svarbu žinoti

Liepos 9 d. pradėtos mokėti socialinio draudimo pensijos – jos pasiekia gavėjus pagal įprastą grafiką, priklausomai nuo to, kuriame mieste žmogus gyvena ir kokį pensijos gavimo būdą yra pasirinkęs. Liepą padidintų pensijų sulauks senjorai...

„Iki“ – akivaizdus šviežumo lyderis: pirkėjų balsai „Iki“ atnešė net 3 prestižinius QUDAL medalius...

Pirkėjai pasakė: „Iki“ šviežių vaisių ir daržovių, šviežios mėsos, taip pat žuvies ir jūros gėrybių skyriai – aukščiausios kokybės šalyje. Tą patvirtino Lietuvos gyventojų apklausą atlikusi Šveicarijos sertifikavimo agentūra ICERTIAS, šiemet prekybos tinklui „Iki“...

Karštis žudo: kaip vėsinsimės – ventiliatoriumi ar oro kondicionieriumi?

Žiemą džiuginę langai pietinėje pusėje vasarą tampa varginančiais šildytuvais. Sako, šiluma kaulų nelaužo, tačiau medikai perspėja: karštis gali itin blogai mus paveikti, jei turime širdies ir kraujotakos sveikatos bėdų ar vargina kiti negalavimai. Apie...