-8.1 C
Zarasai
2025 / 01 / 13

Patikėsite tik tada, kai patys paragausite: arbūzas gali tapti pigia ir veganiška alternatyva tunui – pasinaudokite šia gudrybe

Ar jau skaitėte?

Šią karštą vasarą arbūzu daugelis užkandžiauja kone kiaurą dieną. Tą išduoda ir pirkėjų elgesys parduotuvėse – šiemet arbūzų nuperkama net penktadaliu daugiau nei pernai, atskleidžia Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Taip puikiai pažįstamas, regis, jis nebegali nustebinti. Tačiau vos keli iš Azijos virtuvės atkeliavę priedai, tokie kaip žuvies ir sojų padažas, jį pakeis neatpažįstamai. Socialiniuose tinkluose populiarėja metodas arbūzui suteikti šviežio tuno skonį ir tekstūrą – toks jis puikiai tiks „poke“ dubenėliams ar Rytų skonių įkvėptam stalui.

- Reklama -

„Lietuviai – smalsūs eksperimentatoriai virtuvėje. Esame tauta, kuri labai mėgsta keliauti, o tuomet svetur ragautus skonius norisi prisiminti ir po atostogų. Restoranuose kainoms kylant, vis daugiau lietuvių pasirenka taupyti ir į gastronominius nuotykius leidžiasi savoje virtuvėje. Tą byloja ir pardavimų statistika – Pasaulio virtuvių produktų pardavimai vien per šiuos metus yra išaugę daugiau nei trečdaliu. Matome, kad egzotiškų virtuvių produkcijos paklausa stipriai išauga akcijų metu. Juk dauguma produktų, nuo makaronų iki padažų ir užkandžių, gali ilgai išstovėti spintelėje, todėl pirkėjai naudojasi proga apsirūpinti jų atsargomis ilgesniam laikui“, – sako G. Kitovė.

Tunas.

Vienas iš pirkėjų mėgstamų pasirinkimų – Japonijos virtuvė, kuri dievinama gurmanų visame pasaulyje. Ji garsėja savo paprastumu, šviežumu ir estetiškumu, o japonų patiekalai vertinami už tai, kad pabrėžia natūralų ingredientų skonį ir maisto produktų sezoniškumą.

„Japonijos kulinarija žavi savo meistrišku patiekimu, kur kiekvienas patiekalas yra tarsi meno kūrinys, subtilus ir rafinuotas. Japoniškas maistas dažnai siejamas su sveikatingumu, nes jis yra lengvas, maistingas ir dažnai ruošiamas iš šviežių, mažai perdirbtų ingredientų. O jiems tą išskirtinį skonį suteikia pagardai, kuriuos galima panaudoti ruošiant ne tik japoniškus patiekalus“, – sako „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė ir pasakoja apie populiariausius jų, kuriems dabar „Iki“ rasite įvairių naudingų pasiūlymų.

Sojų padažas. Kone kiekvienoje ir lietuvio virtuvėje randamas padažas – tradicinis Azijos virtuvės pagardas, sugalvotas dar prieš daugiau nei 2 tūkstančius metų. Kartu su makaronais, ryžiais ir įvairiais prieskoniais sojų padažai yra vienas svarbiausių Azijos virtuvės ingredientų, kuris patiekalams suteikia unikalų rytietišką charakterį ir išskirtinį umami skonį.

„Yra šviesusis (light) ir tamsusis (dark) sojų padažas. Šviesusis padažas yra švelnesnis ir šviesesnės spalvos, dažniausiai naudojamas lengvesniems patiekalams, jis pagerina žuvies, jūros gėrybių, daržovių patiekalų, sriubų, padažų skonį. Idealiai tinka įvairiems vištienos patiekalams. Tuo tarpu tamsusis sojų padažas yra tirštesnis ir intensyvesnio skonio, puikiai derantis kiaulienai ir jautienai marinuoti, išraiškingesniems padažams ir „spring rolls“ suktinukams gardinti. Sekant sveikos mitybos tendencijomis, pastaraisiais metais išpopuliarėjęs ir sojų padažas su sumažintu druskos kiekiu“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.

- Reklama -

Ryžių actas. Ryžių actas yra plačiai naudojamas ne tik Japonijoje, bet ir Kinijoje, Vietname, kitose Azijos šalyse. Jis gaminamas fermentuojant ryžius, turi daug sveikatai naudingų savybių ir pasižymi unikaliu skoniu. Japonams jis yra toks įprastas virtuvėje, kaip lietuviams – druska ir pipirai.

„Ryžių actas pasižymi švelnesniu ir saldesniu skoniu nei tradicinis vyno ar obuolių actas. Jis būtinas ingredientas sušiams, tačiau iš tiesų ryžių acto panaudojimas yra žymiai platesnis – jis yra vienas iš Japonijos virtuvės ramsčių ir naudojamas įvairiuose receptuose. Ryžių actas praturtina patiekalų skonį, minkština ir aromatizuoja mėsą, juo skaninami salotų padažai, jis naudojamas konservuojant ir marinuojant. O saldų ryžių actą galima sėkmingai naudoti netgi vasarą ruošiant vėsinantį gėrimą“, – sako „Iki“ kulinarijos technologė.

Skrudintų sezamų aliejus. Tai aromatingas aliejus, kuris bemat praturtina patiekalus skoniu ir kvapu. Jis gaminamas spaudžiant sezamų sėklas, kurios prieš tai buvo skrudintos, kad išryškėtų jų savybės.

„Skrudintų sezamų aliejus dažnai naudojamas kaip prieskonis, o ne kepimui, nes aukštoje temperatūroje jis gali prarasti savo skonio savybes. Todėl jo nereikėtų kaitinti daugiau nei iki 70 laipsnių. Skrudintų sezamų aliejus puikiai tinka salotų padažams, marinatams, sriuboms, makaronų ir daržovių patiekalams. Jis taip pat gali būti naudojamas kaip galutinis patiekalo akcentas, siekiant pridėti gylio ir aromatingo skonio“, – pažymi G. Urbonavičiūtė.

Terijakio padažas. Šis saldžiai sūrus iš Japonijos kilęs padažas gaminamas iš sojų padažo, cukraus, mirino (saldaus japoniško ryžių vyno) ir sakės (ryžių vyno). Šio padažo pagrindą sudaro sojų padažas, kuris suteikia sūrumo, o cukrus ir mirinas prideda saldumo bei blizgesio.

„Japonai neįsivaizduoja žuvies ar vištienos be terijakio padažo. Jis dažniausiai naudojamas kaip marinatas arba glazūra mėsos, žuvies, krevečių ir daržovių patiekalams. Kepant su terijakio padažu, jis dažnai karamelizuojasi ir suteikia patiekalui gražią spalvą ir sodrų skonį. Gaunamas sultingas, blizgus patiekalas, pasižymintis išskirtiniu saldžiai sūriu skoniu“, – sako „Iki“ kulinarijos technologė.

Taupi veganiška alternatyva šviežiam tunui – arbūzas su Azijietiškais padažais

Tereikės kelių šių azijietiškų padažų, ir galėsite visai nesunkiai neatpažįstamai pakeisti įprasto arbūzo skonį. Prieš kurį laiką socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo receptas, kurio sekėjų netrūksta iki šiol. Centus tekainuojantis arbūzas virsta prabangiu patiekalu, kuris skoniu ir tekstūra tampa be galo panašus į šviežią tuną. Darbo ir išlaidų bus visai nedaug, o rezultatas tiesiog priblokš.

Porcijos: 6

Gaminimo laikas: 1 val. (+4 val. marinavimuisi)

Reikės: 750 g arbūzo, 3 šaukštų sezamų aliejaus, 2 šaukštų sojų padažo, 2 šaukštų ryžių acto, 2-3 skiltelių išspausto česnako, 2 šaukštelių tarkuoto imbiero, ½ šaukštelio čili miltelių (nebūtina), sutrupintų jūržolių lapelių, smulkintų šviežių svogūnų laiškų, sezamo sėklų.

Gaminame:

  1. Nupjaukite arbūzo žievę ir supjaustykite jį stambiais (maždaug 3×3 cm) kubeliais arba pailgais stačiakampiais (apie 7×4 cm). Išimkite sėklas ir išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje kepkite apie valandą, po 30 minučių vieną kartą apverskite. Iškepusį arbūzą visiškai atvėsinkite.
  2. Sumaišykite dubenyje visus ingredientus, išskyrus sezamų sėklas. Marinatu apliekite arbūzą, atsargiai išmaišykite ir palikite marinuotis bent 4 valandas šaldytuve. Kuo ilgiau paliksite marinuotis (galite ir pernakt), tuo ryškesnis skonis bus.
  3. Išimkite gabalėlius iš marinato ir valgykite juos žalius. Arba apvoliokite sezamo sėklose ir kepkite įkaitintoje keptuvėje su aliejumi po 2-3 min. iš kiekvienos pusės, kol taps traškūs.
  4. Derinkite „poke“ dubenėlyje taip paruoštą arbūzą su ryžiais, šviežiomis daržovėmis, tokiomis kaip agurkai, morkos, ridikėliai, įdėkite pjaustyto avokado, sojų pupelių ir marinuoto imbiero.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

spot_img

Astrologinė prognozė sausio 12-ai, sekmadieniui

AVINAS. Geriausiai jausitės savuose namuose, dėl to nebūtina nenoromis kažkur vykti, eiti. Svarbu susikurti tokią komfortišką ir darnią asmeninę erdvę, kurioje nėra ginčų, barnių.  JAUTIS. Šiandien jums nestigs fizinės energijos bei liežuvio miklumo. Regis, to prireiks realiai...

Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?

Kai telefonas pažadina jus ryte, iškart atidarote „Facebook“ ir tikrinate naujienas. Sėsdami pusryčiauti slenkate per „Instagram“. Dirbate fone pasileidę „YouTube“ vaizdo įrašą. O atsigulę į lovą, dieną užbaigiate žiūrėdami „TikTok“. Pastovus soc. tinklų naudojimas...

Kuri populiari sėdėjimo poza pavojingiausia mūsų stuburui

Nors mūsų stuburai nėra pritaikyti ilgam sėdėjimui, sėdimo darbo amžiuje to išvengti, deja, nepavyksta. Ilgas sėdėjimas iššaukia nugaros skausmus ir problemas, kuriomis skundžiasi ne tik vyresni žmonės – pacientų amžius jaunėja. Specialistės papasakojo, kaip...

Astrologinė prognozė sausio 11-ai, šeštadieniui

AVINAS. Šiandien nenustygsite vietoje, viskuo domėsitės, būsite plepūs, linkę ieškoti įdomios draugijos ir nuotykių. Galite įsigyti ką nors aktualaus iš buitinės technikos ar kt.  JAUTIS. Šiandien pravartu atsipalaiduoti, pasimėgauti namų ramybe, skaniais patiekalais, arba pasportuoti ir dėl...

Paskelbti 2025 m. karo prievolininkų sąrašai

  Paskelbti 2025 m. karo prievolininkų sąrašai, skelbia Lietuvos kariuomenė. Iš viso ketinama pašaukti beveik 3,9 tūkst. jaunuolių, sąrašą sudaro apie 25,1 tūkst. asmenų.  Savo vietą sąraše šaukiamo amžiaus vaikinai gali pasitikrinti internetiniame puslapyje sauktiniai.karys.lt. Anot kariuomenės,...

Elektronikos prietaisai grožiui: naudinga pagalba ar pavojus odai?

Šiuolaikiniai grožio ir kūno priežiūrai skirti elektronikos prietaisai padeda taupyti laiką ir pinigus. Specialistai nuolat dalijasi patarimais, kaip efektyviai rūpintis veido oda žiemą – kokias priemones bei prietaisus rinktis, kai oda susiduria ne tik...

„Rimi“ dairykitės avokadų – ypatingų suktinukų pasigaminsite pigiau (receptas)

Išpopuliarėję avokadai – vienas universaliausių pusryčių variantų, nes tinka su skrebučiais ir kiaušiniais, nugula į košių dubenėlius, šilkinę konsistenciją suteikia glotnučiams. Tačiau galima juos kilstelti į dar aukštesnį lygį – patiekti kaip užkandį, kuris...

Horoskopas kitai savaitei: Ožiaragių laukia sėkmė ir pripažinimas!

Astrologinė prognozė kitai savaitei, sausio 13–19 dienoms. AVINAS       Savaitės pradžioje stengsitės kuo daugiau nuveikti savo šeimos, artimųjų labui. Regis, pasitaikys neprognozuojamų situacijų ir teks primti spontaniškus sprendimus. Saugokitės avarijų, traumų, ugnies. Savaitės viduryje pareigingai ir rūpestingai...

Su „Iki“ akcija šviežiai lašišai taupykit pinigus, bet ne ovacijas: taip patiektai bus skirti...

Kai norisi prabangos, bet piniginė primena apie taupymo režimą, virtuvėje gali gimti tikri stebuklai. Vandenų karalienė lašiša – gurmanų numylėtinė, tačiau dažnai jos kainos restorano meniu priverčia skėstelėti rankomis. Tačiau populiariausia žuvis „Iki“ parduotuvėse...

Ekspertai ragina prisiminti privalomą draudimą namams

Lietuvos nekilnojamo turto vystytojai, agentai ir daugiabučių bendrijų vadovai ragina svarstyti privalomo bendrojo daugiabučių naudojamų objektų draudimo įteisinimą. Anot jų, apdrausta daugiabučių bendroji nuosavybė yra įprasta praktika Vakarų ir Skandinavijos šalyse, o vis dažnesnės...

Astrologinė prognozė sausio 10-ai, penktadieniui

AVINAS. Regis, aktyviai suksitės darbe, nes norėsis kuo greičiau mesti visus darbus ir pasinerti į malonesnius užsiėmimus. Atsiras galimybių pataisyti kai kuriuos reikalus. Jeigu nevengsite bendrauti, gausite reikalingos informacijos. JAUTIS. Emocine bei materialine prasme jausitės...

„Rimi“ padės metus pradėti lengviau: su vienu pigesniu produktu priimkite „Augalinio sausio“ iššūkį (receptas)

Po intensyvaus žiemos švenčių etapo natūraliai norisi lengvesnio maisto, tad ne veltui augalinių iniciatyvų iššūkis „Augalinis sausis“ (angl. „Veganuary“) išpopuliarėjo daugelyje šalių. Augalinis maistas gardus, tvarus ir sveikatai palankus, tad tereikia šiek tiek pasidomėti...

Slidinėjimo trasos bei saulės vonios – kur traukia lietuvių keliautojai žiemą?

Įsibėgėjus žiemos sezonui, daugelis lietuvių svajoja apie idealias atostogas, kol už lango darganota ir neretai pilka. Vieni ieško adrenalino snieguotuose kalnuose, leisdamiesi slidinėjimo trasomis, o kiti trokšta atsipūsti šiltuose kraštuose, kur tropinė saulė ir...

Užimtumo tarnyba: gruodį šalyje augo registruotas nedarbas

Paskutinį 2024 metų mėnesį mažėjus darbuotojų paieškai bei įsidarbinimo skaičiui, Lietuvoje didėjo registruotas nedarbas, ketvirtadienį pranešė Užimtumo tarnyba. Užimtumo tarnybos duomenimis, registruotas nedarbas gruodį ūgtelėjo 0,3 proc. punkto ir sausio 1 dieną siekė 9 proc....